W roku szkolnym 2019/2020
Przedszkole Niepubliczne ,,Bajeczka”

bierze udział
w poszczególnych projektach:

 ,,Akademia Wyobraźni Play-Doh”

To Ogólnopolski Program Edukacyjny koncentrujący się na rozwijaniu umiejętności kreatywnego myślenia i zdolności manualnych przedszkolaków. Celem Programu jest kształtowanie wyobraźni i kreatywności przedszkolaków przy pomocy ciastoliny Play-Doh i realizacji zajęć programu.

„Mały miś uczy samodzielności”

To jeden z 5 modułów znanej już nam akcji „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”. To moduł, w którym dzieci uczą się samodzielności. Jest to podstawowa cecha, którą muszą nabyć przedszkolaki w toku swojej edukacji. Mały Miś uczy samodzielności i pokazuje, że świat przedszkolaka to świat: zasad, przestrzegania norm, podejmowania decyzji i dokonywania wyborów. Wszystko poprzez dobrą zabawę z pluszowym przyjacielem jako przewodnikiem.

„Kubusiowi Przyjaciele Natury”

To jeden z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych dla przedszkoli poświęcony tematyce ekologicznej. Jego celem jest proekologiczna edukacja dzieci i zachęcenie je do ruchu już od najmłodszych lat. Dzieci wezmą udział w zajęciach tematycznych, podczas których nauczą się troszczyć o środowisko naturalne, poznają podstawowe zasady ekologii i dowiedzą, dlaczego warto jeść owoce i warzywa oraz poznają korzyści płynące z ruchu.

,,Czyste powietrze wokół nas”

Program ma za zadanie wykształcić umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów oraz  rozpoznawania różnych dymów, „wydobycie” dymu papierosowego. Zwiększyć wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego i poziom wiedzy na temat skutków palenia papierosów.

„Akademia aquafresch”

Jest to ogólnopolski program edukacji zdrowotnej dla przedszkolaków koncentrujący się  na   profilaktyce stomatologicznej dzieci w wieku przedszkolnym. W Polsce problem próchnicy jest nadal znaczący, badania wskazują, że jesteśmy w czołówce krajów z największym procentem dzieci chorujących na tę chorobę! Projekt stawia sobie za cel nauczenie jak największej grupy dzieci zasad higieny jamy ustnej poprzez zabawę, ale i regularne zajęcia praktyczne, które mamy nadzieję, dzięki kontynuowaniu wraz z rodzicami w domach, przyczynią się do zmniejszenia odsetka dzieci
z próchnicą w Polsce.

,,Mamo, Tato, wolę wodę!”

Celem programu jest podkreślenie roli wody w codziennej diecie dziecka oraz kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych wśród najmłodszych. Założeniem kampanii jest edukacja dzieci w wieku 3 – 6 lat i ich rodziców na temat konieczności regularnego picia wody i jej znaczenia dla organizmu.

W ramach programu "Mamo, Tato wolę wodę" w naszym przedszkolu odbywa się cykl zajęć, który został opracowany przez specjalistów, m.in. z zakresu żywienia, psychologów, a także fizyka i ekologa. Dzieci mają okazję podczas tych zajęć poznać zasady zdrowego odżywiania, dowiedzieć się więcej o właściwościach wody i jej zastosowaniu.

„Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok szkolny”

Głównym celem projektu jest kształtowanie i propagowanie pozytywnych postaw dzieci w zakresie bezpieczeństwa, poprzez systematyczne prowadzenie działań profilaktycznych i edukacyjnych.

Głównym narzędziem akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok szkolny” jest kalendarz zaprojektowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, w którym zaznaczone zostały daty m.in. określające poszczególne zagadnienia z obszaru bezpieczeństwa.