- Ćwiczcie krótko, ale po kilka razy dziennie.
Ćwiczenie może trwać od kilkudziesięciu sekund do kilku minut. Najważniejsze by dziecko wykonało je dokładnie i z koncentracją uwagi. Starajcie się powtarzać ćwiczenia kilkukrotnie w ciągu dnia ( na początku terapii – koniecznie przed lustrem).
- Nigdy nie dobieraj sam ćwiczeń. Pomoże Ci logopeda w przedszkolu.
Wbrew pozorom nie wszystkie ćwiczenia nazywane ,, gimnastyką buzi i języka’’ będą odpowiednie dla twojego dziecka. Rodzaj ćwiczeń wybranych przez specjalistę jest dostosowany do wielu czynników – wieku, sprawności aparatu artykulacyjnego oraz wady wymowy dziecka.
- Zadbajcie o miłą atmosferę.
Ćwiczenia logopedyczne i cała terapia powinny dziecku kojarzyć się z czymś przyjemnym. Ma być to atrakcyjne doświadczenie dla dziecka, ale również dla rodzica, który powinien obowiązek ćwiczeń traktować poważnie, ale też jako okazję do spędzenia czasu z dzieckiem i naukę nowych umiejętności.
- Ćwiczenia logopedyczne powinny odbywać się w formie zabawy. Ćwiczyć można podczas kąpieli, na spacerze, śpiewania piosenki itd.
W początkowej fazie terapii (gdy dziecko nie zna jeszcze ćwiczeń lub nie potrafi ich wykonywać prawidłowo) ćwiczenia wykonujemy wyłącznie przed lustrem. Warto zaopatrzyć się w małe lusterko zamykane, które można zabrać ze sobą wszędzie.
- Nie zmuszaj dziecka do ćwiczeń.
Dziecko zmuszone do ćwiczeń nie będzie pracowało efektywnie. Nie będzie to miało sensu i nie przyniesie żadnych korzyści. Warto dziecko zachęcać i przed ćwiczeniami mówić o dobrych aspektach terapii logopedycznej oraz motywować dziecko.
- Ćwiczcie systematycznie.
Ustalcie wspólne pory ćwiczeń (oczywiście nauka ,,przy okazji’’ i ,,przemycanie’’ nowych słów, zabaw w trakcie dnia jest bardzo pożądane!). Ćwiczenia logopedyczne można wykonywać rano np. po umyciu zębów, po południu np. przed obiadem lub wieczorem np. przed czytaniem bajki. Dziecko łatwiej zaakceptuje konieczność wykonywania ćwiczeń logopedycznych, jeśli staną się one częścią codziennego rytuału.
- Nie odkładajcie ćwiczeń na sam koniec dnia.
Dziecko może być zmęczone po całym dniu i zniechęcone.
- Bądź cierpliwy i konsekwentny.
Efekty terapii mogą przyjść dopiero po kilku miesiącach terapii, ale to właśnie w rękach rodziców leży jej skuteczność.
- Zadbaj o prawidłowość własnej wymowy.
Rodzicu, staraj się zawsze tworzyć zdania o prawidłowej budowie. Pamiętaj o wyborze właściwego słownictwa. Nie uproszczaj słów, unikaj zdrobnień. Staraj się mówić starannie, wyraźnie.
- Chwal dziecko nawet za najmniejsze postępy.
Motywacja to klucz do sukcesu, a nic tak nie zmotywuje do dalszej pracy jak pochwały ze strony rodzica. Dodatkowo za solidną pracę należy się nagroda!
Podczas ćwiczeń niech to będzie zwykła pochwała np. "Brawo! Bardzo dobrze! Świetnie sobie radzisz.".
Po zakończonych zajęciach może to być np. naklejka (lub inna forma motywacyjna stosowana w domu). Po osiągnięciu jakiegoś etapu (np. po uzbieraniu określonej liczby naklejek) możemy pozwolić dziecku na wybór większej nagrody np. wyjście do kina, na basen, na lody.
PAMIĘTAJ!
Sukces w terapii logopedycznej dziecka w dużej mierze zależy od systematycznej pracy w domu !